# Oznake
#Zdrav život

Mlečni Kefir

Kefir je gust napitak koji se dobija fermentisanjem mleka. Podseća na jogurt zbog gustine, ali je kiselijeg ukusa i daleko zdraviji od onoga što se prodaje.

Poreklo vodi sa Kavkaza, neki kažu da je star 5.000, a neki čak tvrde da se pije i 10.000 godina unazad.

Kefir treba piti jer pomaže našem imunom sistemu, poboljšava rad jetre, sprečava mnoge crevne bolesti i stvaranje kamena u žuči. Takođe je dobar kao protivupalno sredstvo, smanjuje nivo lošeg holesterola, deluje kao jako antialergijsko sredstvo. A često ga dobro podnose i oni koji ne podnose laktozu.

A ono što je najbitnije, jako se lako pravi, takoreći sam od sebe. Sve što vam treba su kefirna zrnca, koja možete nabaviti na Facebook grupama. Kefirna zrnca su večna, odnosno nemaju rok trajanja i nemoguće ih je proizvesti u laboratoriji. Ako pažljivo brinete o njima, trajaće vam ceo život i sama će se razmnožavati.

Ona se ne prodaju već se dele. A s obzirom na to da se stalno umnožavaju, svi imamo problem sa viškom zrnaca i rado ih poklanjamo okolo. Ako u vašoj blizini nema nikog ko ima zrnca kod sebe, na Fejsbuku postoje grupe u kojima se dogovara preuzimanje.

Kada dobijete zrnca, stavite ih u manju teglu i nalijte svežim mlekom. Može da bude kravlje, kozije, ovčije. U roku od 24 sata ćete dobiti kefir a može i kraće.

Količina zrnaca koju ćete koristiti za pravljenej tegle kefira zavisi od ukusa. Probajte eksperimentiišite igrajte se. On će se brže ili sporije praviti u zavisnosti od toplote u vašem stanu / kući. Što je toplije, to se brže pravi,  što je veća količina zrnaca u tegli.

 Procedim ga kroz plastičnu cediljku, uz pomoć plastične kašike/drvene (ne koristi se metalni pribor). Malo properem zrnca i stavim ih u čistu teglu, zalijem mlekom, samo stavim poklopac ne zatvaram i ostavim na mračnom mestu sledeća 24 sata.

Čim vidite u tegli da se odvaja voda, odnosno surutka, nemojte da brinete, to samo znači da je uveliko gotov. Promešajte kefir i procedite ga. Ukoliko je kefir gotov, a niste u mogućnosti da ga odmah cedite, samo stavite teglu (ili tegle) u frižider, to će usporiti dalji proces.

Kefir je najkvalitetniji kada pravite sekundarnu fermentaciju.

Ovo je slika sekundarne fermentacije od domaćeg kozijeg mleka. Samo se promućka i stavi u frižider.

Kada ga procedure ostavite na sobnoj temperaturi jos 24sata. Tada će biti jos vise probiotskih bakterija i manje laktoze tako da ga mogu konzumirati i dijabetičari.

Kefir koji napravite ohladite i konzumirajte možete praviti voćni jogurt i koristiti ga po ukusu!

Ako putujete, na kraće, stavite zrnca u mleko i u frižider. Kažu da može da izdrži do sedam dana. Ako nećete biti tu duže, zrnca možete da zamrznete ili osušite. Kada ih budete odmrzli, trebaće im nekoliko dana da prorade u punoj pari. 

U pogledajte kako ja to pravim lupite lajk, zapratite me i podelite video hvala!

Pogledajte i sekundarnu fermentaciju ispod.

Mlečni Kefir

Samsung Galaxy A24 4G

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *