Apple povlači WhatsApp, Threads, iz kineske App Store nakon što su vladini zvaničnici tvrdili da predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost

Apple je krenuo napred i uklonio WhatsApp i Threads, oba u vlasništvu Meta, iz kineske App Store nakon što su vladini zvaničnici izrazili zabrinutost zbog aplikacija koje predstavljaju neki oblik zabrinutosti za nacionalnu bezbednost. Ovo nije prvi put da je gigant iz Cupertina primoran da ukloni aplikacije sa svoje platforme, ali je to prvi slučaj da su dvije veoma popularne skinute sa liste u dugo vremena. U protekle četiri godine, Apple je uklonio otprilike 100 ChatGPT kloniranih aplikacija, zajedno s bezbroj aplikacija za igre koje su u hiljadama.
Osoblje za kibernetičku bezbednost vjeruje da WhatsApp i Threads na kineskoj App Store predstavljaju zabrinutost za nacionalnu bezbednost
Kineska vlada aktivno uklanja aplikacije iz Appleovog App Store-a, a The Wall Street Journal izvještava da su WhatsApp i Threads posljednje žrtve jer su zvaničnici izrazili zabrinutost zbog neotkrivenog sigurnosnog pitanja. AppleInsider izvještava da Kina želi imati nepokolebljivu kontrolu nad informacijama dostupnim svojim građanima, tako da donosi bilo kakvu promjenu ako želi cenzurirati ili ograničiti neželjene informacije od brzog širenja koristeći više tehnologija.
Što se tiče Apple-a, kompanija nema mnogo izbora po tom pitanju jer mora poštovati lokalne zakone, čak i ako se protive njenim uverenjima. Kompanija sa sjedištem u Kaliforniji ne može povući svoje prisustvo iz regije jer je Kina najveće svjetsko tržište pametnih telefona po obimu. Cijeli Appleov broj isporuka iPhonea mogao bi patiti ako odluči napustiti zemlju, a da to nije najveća briga kompanije, problemi u lancu snabdijevanja bi ga definitivno pratili.
Većina Apple-ovih dobavljača, uključujući Foxconn, smješteni su u Kini i mogao bi izgubiti na ovim vrednim resursima ako bi bio prisiljen napustiti ovo tržište. Tehnološki titan pokušao je diverzificirati svoj lanac snabdijevanja postavljanjem fabrika u inostranstvu, ali će proći godine prije nego što ta postrojenja budu radila istim kapacitetom kao i ona stacionirana u Kini. Prije nego što su WhatsApp i Threads blokirani u Kini, Facebook se suočio sa zabranom 2009. godine, čime je ukupno tri aplikacije u vlasništvu Meta zabranjene za korištenje u zemlji.
Ono što čini stvar još gorom je to što ove aplikacije više nisu dostupne za preuzimanje na Appleovoj platformi, ne postoji jednostavan način da im pristupite ako posebno želite koristiti WhatsApp i Threads.
Izvor : The Wall Street Journal