# Oznake
#Mobilni telefoni #Tech News

QUALCOMM POTVRĐUJE DA HUAWEIJU VIŠE NISU POTREBNI NJEGOVI ČIPOVI


Qualcomm
 , vodeća američka kompanija za proizvodnju poluprovodnika, nedavno je potvrdila da Huaweiju, kineskom telekomunikacijskom gigantu, više nisu potrebni njegovi procesori. Ova najava dolazi usred stalnih tenzija između Sjedinjenih Država i Kine oko trgovinskih i tehnoloških ograničenja. Potvrda finansijskog direktora kompanije Qualcomm da Huawei neće kupovati 4G čipove od kompanije u budućnosti naglašava značajnu promenu u globalnom tehnološkom pejzažu.


Qualcomm
 , vodeća američka kompanija za proizvodnju poluprovodnika, nedavno je potvrdila da Huaweiju, kineskom telekomunikacijskom gigantu, više nisu potrebni njegovi procesori. Ova najava dolazi usred stalnih tenzija između Sjedinjenih Država i Kine oko trgovinskih i tehnoloških ograničenja. Potvrda finansijskog direktora kompanije Qualcomm da Huawei neće kupovati 4G čipove od kompanije u budućnosti naglašava značajnu promjenu u globalnom tehnološkom pejzažu.

ISTORIJA POSLOVANJA KOMPANIJE HUAWEI – QUALCOMM

Odnos između Huawei-a i Qualcomma obilježen je i saradnjom i konkurencijom tokom godina. Huawei, koji je 1987. osnovao Ren Zhengfei, u početku se fokusirao na proizvodnju telekom opreme i postepeno je proširio svoje poslovanje na globalnom nivou. Kineska vlada je podržala uspon kompanije na ugled kroz zajmove i politike koje favorizuju domaće kompanije, omogućavajući Huaweiju da se efikasno takmiči na tržištu telekomunikacijske opreme. S druge strane, Qualcomm, osnovan 1985. godine, bio je ključni igrač u industriji bežičnih komunikacija i poluvodiča. Inovacije kompanije, kao što je razvoj CDMA tehnologije 1989. i uvođenje Snapdragon procesora 2007. godine, značajno su oblikovale pejzaž mobilne tehnologije.

Odnos između Huawei-a i Qualcomma dobio je konkurentski zaokret kada je Huawei počeo proizvoditi vlastite procesore i modeme, direktno se nadmećući s Qualcommovim proizvodima. Ova konkurencija se intenzivirala jer je Huawei uložio velika sredstva u 5G komunikacione tehnologije, postajući jedan od Qualcommovih glavnih konkurenata u ovom prostoru. Međutim, nakon zabrane Huaweija od strane SAD-a, kineski brend više nije imao pristup ključnim tehnologijama koje su mu bile potrebne za proizvodnju svojih čipova. Iz tog razloga, morao se oslanjati na Qualcommove čipove nekoliko godina. Međutim, imao je pristup samo Qualcommovim 4G čipovima.

HUAWEIJEV POMAK KA NEZAVISNOSTI

Odluka Huaweija da se udalji od Qualcommovih procesora je strateški korak ka nezavisnosti. Kompanija je aktivno radila na razvoju sopstvenih čipseta, posebno Kirin serije , koja se koristila u njenim pametnim telefonima. Ovaj pomak se smatra odgovorom na tekuće trgovinske tenzije i ograničenja koja su Sjedinjene Države nametnule na pristup Huaweiju naprednoj tehnologiji i komponentama.

Huaweijev pomak ka nezavisnosti može se vidjeti u njegovim najnovijim vodećim telefonima, Huawei Pura 70 seriji. Prema izvještajima, ova serija koristi više komponenti kineske proizvodnje nego dijelove iz ostatka svijeta zajedno. Ovaj potez je u skladu sa Huaweijevom strategijom da smanji svoje oslanjanje na strane dobavljače i poboljša svoju samodovoljnost nakon američkih sankcija i trgovinskih ograničenja. Modeli Pura 70 Ultra i Pura 70 Pro iz serije dolaze sa nizom komponenti iz Kine. Ovo uključuje memorijske čipove i napredni Kirin 9010 procesor.

OGRANIČENJA IZVOZA UTJECAJ SMANJUJE

Opoziv izvoznih dozvola za Qualcomm i Intel, dva velika američka proizvođača čipova, imat će ograničen utjecaj na Huaweijeve procesore mobilnih telefona. To je zato što Huawei već ima svoje Kirin čipsete, koje koristi u svojim pametnim telefonima. Takođe, kompanija radi na proširenju svoje Kirin tehnologije na druge važne terminale, kao što su notebook računari, kako bi smanjila svoje oslanjanje na Intel.

Huawei takođe razvija Kirin PC verziju procesora. Ovaj čip bi trebao biti moćniji od mobilnih čipova sličnih Appleovim “Pro” i “Max” verzijama. Novi čip bi trebao imati višejezgrene performanse bliske onima kod M3, što ga čini pristojnim konkurentom na tržištu.

HUAWEIJEV RAST USRED IZAZOVA

Uprkos izazovima koje predstavljaju tekuće trgovinske tenzije i ograničenja, Huawei je nastavio da raste i širi svoje poslovanje. Kompanija je prijavila značajan porast prihoda u 2023. godini, sa ukupnim prihodom od skoro 100 milijardi dolara. Ovaj rast je rezultat fokusiranja kompanije Huawei na razvoj sopstvene tehnologije i smanjenje oslanjanja na strane komponente.

Huaweijeve isporuke mobilnih telefona i ostvareni prihodi u prvom kvartalu 2024. pokazali su značajan rast. Prema izvještajima, neto profit Huaweija u prvom tromjesečju 2024. iznosio je približno 19,65 milijardi juana (oko 2,8 milijardi dolara), što predstavlja povećanje od 564% u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj porast profita je u velikoj mjeri rezultat snažnih performansi kompanije na kineskom tržištu pametnih telefona. Huawei se nalazi na vrhu kineskog tržišta mobilnih telefona u pogledu isporuka mobilnih telefona. Huaweijeva isporuka mobilnih telefona u Kini porasla je za 70% u prvom kvartalu 2024., što je doprinijelo njegovom ukupnom rastu.

ZAKLJUČAK

Potvrda od strane Qualcomma da Huaweiju više nisu potrebni njegovi čipovi označava pomak u globalnom tehnološkom pejzažu. Odluka Huawei da se udalji od Qualcommovih procesora i razvije svoje čipsete je strateški korak ka nezavisnosti i odgovor na tekuće trgovinske tenzije.

Huaweijev strateški pomak prema korištenju Kirin procesora u svojim pametnim telefonima počevši od 2024. mogao bi imati utjecaja na Qualcomm. To bi moglo dovesti do pada Qualcommovih isporuka kineskim brendovima pametnih telefona. Ovaj potez Huaweija odražava širi trend kompanije koja teži većoj nezavisnosti i smanjenju oslanjanja na strane dobavljače, posebno kao odgovor na trgovinske tenzije i ograničenja koje nameću Sjedinjene Države.

Uprkos izazovima zbog ograničenja i zabrana izvoza, Huawei je pokazao otpornost i rast, izvještavajući o značajnom povećanju prihoda u 2023. i značajnom porastu neto dobiti u prvom kvartalu 2024. Fokus kompanije na razvoju svoje tehnologije, uključujući Kirin čipseta, bio je ključan za njegov kontinuirani uspeh i ekspanziju, posebno na kineskom tržištu pametnih telefona gdje je Huawei povratio svoju poziciju vrhunskog igrača u pogledu isporuka mobilnih telefona.

Izvor Gizchina

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *