# Oznake
#Food #Mlečni proizvodi

AJRAN Prirodni probiotik koji osvezava!

Ajran se, pored Turske, na Balkanu pije i Bugarskoj, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini gde se zove isto ajran, u Grčkoj gde se zove ajrani i u Albaniji gde se zove džale (dhallë). U zapadnoj Evropi je popularan u Nemačkoj zbog turske manjine, mada se pije i u Rusiji, ali oaza ajrana zapravo je na Bliskom Istoku i Centralnoj Aziji. Azarbejdžan, Kirgizija, Turkmenistan, Liban, Izrael, Irak, Jordan – svi imaju svoj ajran, razlika je uglavnom u terminologiji.

Slično ajranu, a zapravo isto možete popiti i u Iranu gde se zove do (doogh), u Jermeniji gde se zove tan, u Indiji gde se zove lasi, ali i u Avganistanu gde se zove isto kao i u Iranu. Iranci i Turci se nit slažu oko recepta za ajran, niti se slažu oko njegovog porekla. Do se pio i u staroj Persiji, ali se pio i hiljadama godina još među Plavim Turcima u Centralnoj Aziji. Nevin Haliči navodi da se ajran pio i oko 1000. godine nove ere među nomadskim Turcima.

Zašto je dobro piti ajran

Ajran se pije u svako doba godine, ali je odlično piti ga leti. Inače važi za osvežavajuće piće, ali je višestruko delotvoran na organizam i crevnu floru. Ajran je dobro piti leti kada telo gubi dosta tečnosti što dovodi do dehidracije. Izuzetno pomaže varenju, ali odlično gasi žeđ i nadoknađuje gubitak soli u organizmu. Ajran sadrži minerale, kao i vitamine A i D, masti i belančevine. Ovo piće uklanja gasove i poboljšava mikrofloru creva. Drugim rečima, ajran je izvrstan prirodni probiotik.

Kada se pije leti u ajran se mogu dodati kocke leda, a nevezano u kom se periodu godine pije uvek se pije rashlađen.

Recept za Ajran

Ajran se pravi sa jogurtom, ali ne sa jogurtom koji se na Balkanu smatra jogurtom, već se to na ovim prostorima jednostavno zove – kiselo mleko.

Za pripremu ajrana potrebno vam je sledeće:

  • kiselo mleko
  • hladna voda
  • so (Soli treba dodati od 0,5-1 odsto)

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *